V neděli 2. července 2017 jsme si připomněli 120 let od vysvěcení kaple sv. Cyrila a Metoděje v Hřivínově Újezdě. V 10.30 h se konala mše sv. za živé a zemřelé občany Hřivínova Újezda a kněze, kteří v naší farnosti působili. V průběhu mše sv. zpíval ženský sbor Nedachlebjanky z Nedachlebic za doprovodu varhan (pan Stanislav Peňáz) a houslí (Mgr. art. Lucie Hromádková). Ozdobou slavnostní mše sv. byli krojovaní Úježďané včetně svých ratolestí, které nesly obětní dary.
Po skončení mše sv. se zúčastnění, které neodradilo ani deštivé počasí, shromáždili před kaplí. Zde si vyslechli krátký proslov starosty obce pana Josefa Pospíšila a po té pěvecké pásmo sboru Nedachlebjanky za doprovodu houslí Mgr. art. Lucie Hromádkové (např. písně Nastotisíckrát buď pozdravena; Soudce všeho světa, Bože; Byla svatá Dorota; Když milý pán Ježíš; Vyšla hvězda; Dúbravěnko zelená; Keď sa já zadívám). Obecní úřad pro všechny zajistil vlčnovské vdolečky a štamprlu slivovice…
Od 13 do 18 hodin byla otevřena v přízemních prostorách obecního úřadu výstava o historii kaple a osobnosti P. Václava Mizery OFM, rodáka z Hřivínova Újezda.
Návštěvníci výstavy měli možnost shlédnout: podrobný popis historie kaple, její proměny od r. 1897 až po současnost v dochovaných fotografiích; korespondenci dokumentující průběh výstavby kaple a finanční zajištění; stavební nákres; Zavazující protokol ze dne 18. května 1895 (tento protokol je zajímavý tím, že se jím místní občané zavázali vystavět kapli a také se o ni starat a vše stvrdili svými podpisy, takže někteří z nás zde mohou najít podpis svého předka a být na něj hrdí…) Protokol i s podpisy je přiložen na ukázku. Dále bylo možné si prohlédnout inventář kaple, seznam dárců a účty (příjmy a vydání) do r. 1899, vše precizně sepsané Janem Vítkem, správcem zdejší školy.
K vidění zde byla i kopie listiny o placení desátků faráři (obce ve farnosti Velký Ořechov), doslovný opis listiny včetně pravopisného kurentu i doslovného překladu naleznete v příloze (zpracoval Mgr. Miloslav Žmolík).
Velkou pozornost si zasloužila dokumentace o misijním kříži z r. 1877, který byl slavnostně vysvěcen 22. listopadu 1878 na památku misií. Dřevěný dubový kříž stál před kaplí až do r. 1996, kdy byl odstraněn kvůli nevyhovujícímu stavu. Jeho torzo je uloženo v depozitáři Muzea jihovýchodní Moravy Zlín a je podrobně zdokumentováno na fotografiích.
Zvony byly dalším tématem výstavy. Dle prozatímního inventáře z r. 1897 měla kaple sv. Cyrila a Metoděje na věži dva zvony: menší se jmenoval "Vykupitel" z r. 1885, cena 70 zl; větší zvon "Ježíš a Maria" z r. 1869, cena 100 zl. Oba zvony zakoupila Obec Hřivínův Újezd. Během obou světových válek byly v celé zemi rekvírovány zvony pro získání zvonového bronzu na výrobu kanónů a jiných zbraní. Původní zvony z místní kaple byly zřejmě obětí rekvizice zvonů za 2. světové války, kdy v r. 1942 proběhla na Uherskobrodsku dokumentace a následná rekvizice zvonů (zabrání z moci úřední). Pátrání z mé strany po osudu původních zvonů zdejší kaple pokračuje. V současné době jsou ve věži kaple dva zvony. Na větším zvonu je napsáno: Ulila První moravská zvonárna v Brně L. P. 1948; Sv. Cyrile a Metoději orodujte za nás. Na menším zvonu (umíráčku) je napsáno: Ulila První moravská zvonárna v Brně L. P. 1947; dále je zde vyražen reliéf sv. Václava a nápis: Nedej zahynouti nám ni budoucím. V 90. letech min. století bylo ruční zvonění nahrazeno současným ovládáním zvonů pomocí řetězových převodů a elektromotorů. Všichni zvoníci kaple sv. Cyrila a Metoděje pochází z domu č.p. 35 počínaje Janem Smilkem (1840 – 1917), pokračovala rodina Gregorova a nyní rodina Kratochvílova.
Důležitou částí výstavy byl jmenovitý seznam farářů ve farnosti Velký Ořechov od r. 1557 (seznam zpracoval zřejmě P. Stanislav Matyáš); jejich fotodokumentace (nejstarší fotografie je P. Františka Chudáčka, který zde působil v letech 1890-1900, založil farní kroniku…); jejich životopisy; ornáty, ve kterých kdysi sloužili mše sv. atd.
Bylo nutné připomenout také významné osobnosti naší obce spjaté s kaplí sv. Cyrila a Metoděje: kromě P. Václava Mizery OFM také řídícího učitele a správce školy Jana Vítka, který se zasloužil jak stavbu stávající školy v Hř. Újezdě, tak o stavbu kaple a její financování. V Hř. Újezdě působil v letech 1885 – 1901, rodák z Biskupic. V r. 2016 mu byla na půdě školy slavnostně odhalena pamětní deska. Nemůžeme opomenout ani akademického malíře Františka Peňáze, rodáka z Pašovic, dlouholetého varhaníka v kapli sv. Cyrila a Metoděje. V Hř. Újezdě žil v letech 1939 – 1996. Na výstavě bylo možné shlédnout část jeho tvorby věnované výzdobě interiérů kaplí a kostelů.
Co dál jste mohli na výstavě vidět: Výkaz trestů – kteří rodiče nedbale posílají děti do školy (r. 1865); záznam ze školní kroniky založené r. 1888, kde Jan Vítek popisuje výstavbu kaple sv. Cyrila a Metoděje; Deník katechety při školách venkovských farnosti Velkoořechovské (r. 1894-1899); dochované kancionály, např. z r. 1904; Opis bible v latinském jazyce z r. 1751; Misál z r. 1882; Misál, který si na vlastní náklad pořídil Josef Pospíšil, kooperátor ve Vel. Ořechově v r. 1864; Misál v provedení jazyku Hlaholice (r.1991); Misál římský z r. 1882 (Missale Romanum), dar do kaple od Marie Kučerové z Hř. Újezda v r. 1897 (cena 19 zl 41 kr; křesťanské časopisy ze 30. let min. století; ukázku původní střešní krytiny kaple (břidlici) aj.
Ornáty, fotografie knězů a hist. knihy zapůjčil P. Martin Vévoda z farnosti Velký Ořechov; fotografie děl ak. malíře Františka Peňáze vytiskl Atelier IM Luhačovice; dokumenty a korespondenci ohledně kaple a ost. poskytl SOKA Zlín; fotografie misijního kříže z r. 1897 byly nafoceny v depozitáři Muzea jihovýchodní Moravy Zlín; všechny ostatní fotografie byly získány laskavým zapůjčením místních občanů. Děkuji všem, kteří mi poskytli jakékoliv informace o místní kapli.
Historii osobnosti P. Václava Mizery OFM zdokumentoval Mgr. Miloslav Žmolík.
V Hřivínově Újezdě 7/2017 Simona Suchánková, kronikářka obce.